Wśród szerokiej palety produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów można znaleźć wcierki. I tu pojawia się pytanie: czym właściwie jest wcierka i do czego służy?
Wcierka – produkt do zadań specjalnych
Wcierka to swoista płynna kuracja do włosów bogata w substancje odżywcze. Idea jej działania polega na nakładaniu jej nie bezpośrednio na same włosy, a na skórę głowy. Jak sama nazwa wskazuje, preparat powinno się wcierać w skórę, wmasowywać w nią. Taki masaż stymuluje skórę głowy i poprawia jej ukrwienie, co z kolei sprzyja lepszemu wchłanianiu się serum. Głównym zadaniem wcierki jest bowiem przekazanie drogocennych substancji do cebulek włosów, gdyż to właśnie od ich kondycji zależy zdrowie i wygląd włosów od nasady po same końce.
> Ranking zamienników Dyson Airwrap 🌬️
Zasady aplikacji
Wcierka ma wodnistą lub oleistą konsystencję. Najlepiej nakładać ją na skórę głowy przy suchych lub lekko wilgotnych włosach za pomocą strzykawki, pipety lub butelki z atomizerem. Aplikowanie wcierki przy mokrych włosach nie będzie skuteczne, gdyż woda rozcieńczy preparat i pozbawi go odpowiedniej intensywności w działaniu.
Bardzo istotnym jest również, aby stosowanie wcierki nie następowało bezpośrednio przed myciem włosów. Preparat powinien pozostać niespłukiwany przez co najmniej 6 godzin. Najczęściej wcierki nakłada się więc przed myciem włosów lub bezpośrednio po umyciu. Niektóre preparaty mające postać olejku zalecane są do stosowania na noc. Oczywiście należy tu kierować się wskazaniami producenta i postępować zgodnie z jego sugestiami.
Serum powinno być stosowane codziennie lub nawet 2 razy dziennie przez kilka tygodni. Istotnym faktem jest, iż nie należy mieszać wcierek ze sobą. W trakcie kuracji należy być wiernym jednemu preparatowi.
Rodzaje wcierek
Istnieją różne rodzaje wcierek, w zależności od problemów, z jakimi borykają się nasze włosy. I tak możemy stosować wcierki na porost włosów przy ich nadmiernym wypadaniu, wcierki przeciwłupieżowe czy hamujące nadmierne przetłuszczanie się włosów. Mają one również wzmocnić włosy i poprawić ich kondycję.
Najczęściej stosowane i znane są wcierki na wypadanie włosów. Ich głównym zadaniem jest zahamowanie procesu wypadania włosów. Najczęściej posiadają w swoim składzie minoksydyl, witaminy, peptydy, enzymy, a także cynk oraz wyciągi roślinne. W przypadku nadmiernego wypadania włosów warto jednak skonsultować się przed zastosowaniem preparatu z dermatologiem lub trychologiem, gdyż utrata włosów może mieć swoje podłoże w stresie, chorobach immunologicznych bądź może być spowodowania wiekiem.
Wcierki przeciwłupieżowe są bardzo skuteczne, gdyż działają bezpośrednio na skórze, a więc w miejscu powstawania problemu, jakim jest nadmierne łuszczenie się skóry.
Zawierają w swoim składzie substancje przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, złuszczający kwas salicylowy lub migdałowy, jak również ekstrakty z nagietka, pokrzywy czy mięty.
Wcierki przeznaczone do włosów przetłuszczających się mają na celu zniwelowanie nadmiernego przetłuszczania się włosów, czyli zmniejszenie wydzielania sebum. W swoim składzie zawierają ekstrakty roślinne, których zadaniem jest wyciszenie zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych. Znajdziemy tu wyciągi z szyszek chmielu, mięty, pokrzywy, jak również cynk i siarkę. Dla uzyskania efektu sypkich włosów i zmniejszenia ich przetłuszczania można również wypróbować wcierki zawierające w swym składzie alkohol. Jednakże wymaga to ostrożności szczególnie u osób posiadających wrażliwą skórę głowy, gdyż może to prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry głowy.
Wcierki na porost włosów posiadają w swoim składzie kofeinę, imbir, wodę brzozową, ekstrakt z kory dębu czy z papryczek chili. Cel ich działania opiera się na pobudzeniu mieszków włosowych do pracy zarówno poprzez intensywniejszy wzrost włosów, jak i powstawanie nowych włosów.
Wcierka – zrób ją sama!
Na aptecznych czy drogeryjnych półkach można znaleźć różnorodne gotowe produkty pozwalające zmierzyć się z problemami naszych włosów. Jednakże wcierkę można również przygotować samodzielnie.
I tak wcierkę z pokrzywy przygotujemy z kilku gałązek młodej rośliny lub pokrzywowego suszu zalanego wrzątkiem. Po zaparzeniu roślin przez 15 minut powstały w ten sposób preparat jest gotowy do użycia. Powinno się go stosować codziennie co najmniej przez miesiąc. Zapewni nam to mniejsze przetłuszczanie się włosów i przeciwdziałanie ich wypadaniu. Pokrzywa bogata jest bowiem w miedź, krzem, żelazo, mangan, a także witaminę E, czyli substancje, których niedobór przyczynia się do utraty włosów.
> Suszarki do włosów z jonizacją – Ranking najlepszych 👱
W podobny sposób możemy przygotować wcierkę z kozieradki. W tym celu zmielone ziarna ziela zalewamy wrzątkiem i pod przykryciem zaparzamy je przez około 10 minut. Gotowy roztwór obniża przetłuszczanie się włosów, zapobiega łupieżowi i odżywia włosy.
Bardzo wartościowym składnikiem wcierek jest również sok z czarnej rzepy. Najlepiej kupić go w sklepie zielarskim lub aptece. Wmasowany w skórę głowy powinien pozostać na niej około 30 minut, po czym należy umyć włosy. Taka wcierka to ratunek dla skóry głowy podatnej na podrażnienia.
Często można spotkać także na forach internetowych wskazówki pozwalające na przygotowanie wcierki na porost włosów z użyciem olejku rycynowego czy też ograniczającej przetłuszczanie włosów i przyspieszającej ich porost wcierki z octu jabłkowego. Do przygotowania wcierki domowym sposobem można wykorzystać również aloes, który nawilży skórę głowy i pozwoli pozbyć się uczucia swędzenia, jak również czarnuszkę, działającą wzmacniająco na cebulki włosów, łagodzącą swędzenie skóry głowy i przeciwdziałającą powstawaniu łupieżu.
Ratunkiem dla wypadających włosów będzie wcierka z drożdży. ¾ kostki drożdży należy wymieszać z miodem, odżywką bądź maską i nałożyć na głowę pół godziny przed myciem włosów. Dzięki dużej zawartości witaminy B podobne zadanie jak drożdże spełni wcierka z piwa. Natomiast wcieka z cytryny dodatkowo ograniczy przetłuszczanie się włosów. Przy stosowaniu tej ostatniej po upływie 2 tygodni warto zrobić przerwę w jej stosowaniu, aby nie dopuścić do przesuszenia skóry.
Dzięki wykorzystaniu produktów z domowej spiżarni czy powszechnie dostępnych ziół wcierka nie musi być drogim produktem. Na pewno warto skorzystać z jej dobrodziejstw i dopasować serum do potrzeb naszych włosów, a następnie cierpliwie poczekać na spektakularne efekty jej działania.
Jeden komentarz
Wcierka z pokrzywy? tego nie znałam, trzeba bedzie wypróbować