Marzeniem każdej kobiety jest piękna, promienna, gładka i jednolita cera. Co jeśli na naszej idealnej skórze pojawią się nieatrakcyjne brązowe, żółte bądź czerwone plamy? Jaka jest przyczyna ich powstania? Czy można skutecznie się ich pozbyć? Czy można to zrobić w domowym zaciszu, czy konieczne będzie skorzystanie z usług specjalisty? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.
Czym jest przebarwienie i jakie są przyczyny jego powstania
Przebarwienie to każda plamka odbiegająca kolorytem i odcieniem od wyglądu zdrowej skóry. Przyczyną ich powstania jest nieprawidłowe miejscowe nagromadzenie się barwnika skóry – melaniny odpowiedzialnego za jej pigmentację. W wyniku zaburzenia procesu pigmentacji skóry powstają przebarwienia. Zaburzenia takie mogą być spowodowane:
- fotostarzeniem skóry, którego główną przyczyną jest nadmierne jej eksponowanie na słońce. Najczęściej przebarwienia powstają więc w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych, a mianowicie na twarzy, ramionach, dekolcie, dłoniach. Przyjmują niewielkie rozmiary, występują w grupach i odcieniach od jasnego do ciemnego brązu.
- zmianami hormonalnymi, podczas kuracji hormonalnej, w czasie ciąży, zmian poziomu hormonów występujących podczas menstruacji czy menopauzy. Przebarwienia te występują wyłącznie na twarzy, przyjmują brunatną barwę i nieregularne kształty.
- stanami zapalnymi, wywołanymi zarówno przez trądzik czy łuszczycę, ale również będących następstwem stosowania leków, kosmetyków, substancji chemicznych. Najczęściej powstałe w wyniku tego plamy mają czerwonawy odcień, który wraz z upływem czasu staje się bardziej beżowy.
Wśród powodów powstawania przebarwień wymienia się również predyspozycje genetyczne i urazy mechaniczne.
Domowe sposoby na usuwanie przebarwień na twarzy
Nieestetycznych brunatnych plam na twarzy można próbować się pozbyć z wykorzystaniem środków, które znajdują się w każdej domowej kuchni, szczególnie jeśli przebarwienia te nie są bardzo widoczne. Wśród najczęściej stosowanych sposobów można wymienić:
- rozjaśniający tonik bądź maskę z cytryny. Wykorzystując właściwości wybielające cytryny wystarczy dwa razy dziennie przemywać skórę twarzy wacikiem nasączonym wyciśniętym z niej sokiem – w przypadku toniku bądź do soku z 1 cytryny dodać łyżkę płynnego miodu i tak powstałą miksturę nałożyć na twarz na 15 minut, po czym zmyć letnią wodą.
- maseczkę z sody oczyszczonej. Należy sodę oczyszczoną połączyć z wodą mineralną i powstałą w ten sposób papkę nałożyć na twarz na 10-15 minut, po czym zmyć letnią wodą. Soda, posiadając własności rozjaśniające pozwoli na zmniejszenie widoczności przebarwień dodatkowo oczyszczając cerę.
- maseczkę z ogórka. Można wykorzystać sok z ogórka lub zetrzeć ogórka na tarce, dodać łyżkę soku z cytryny oraz łyżkę miodu, wymieszać i nałożyć maskę na twarz na 10 minut, po czym zmyć letnią wodą. Codzienne stosowanie maseczki pozwoli na rozjaśnienie cery, jej nawilżenie, odżywienie i nadanie jej świeżości.
- tonik octowy. Ocet jabłkowy jest rzadziej wykorzystywanym składnikiem do likwidacji przebarwień na twarzy z uwagi na fakt, iż może podrażniać delikatną skórę. Jednakże rozcieńczając cztery łyżki octu jabłkowego czterema łyżkami wody możemy uzyskać specyfik pozwalający na pozbycie się nieestetycznych plam. Tonik ten należy nałożyć zmoczonym wacikiem na skórę na około 5 minut, po których upływie przemyć twarz letnią wodą. Stosować 2 razy dziennie.
- okłady z czerwonej cebuli. Wystarczy wykorzystać startą na tarce cebulę bądź wyciśnięty z niej sok. Powstałą papką przecierać twarz lub nałożyć sok z cebuli na twarz nasączonym wacikiem. W obu sposobach po upływie 5 minut zmywamy twarz letnią wodą. Zawarta w cebuli witamina C wygładzi i rozjaśni przebarwienia.
- maseczkę z jogurtu, kefiru, maślanki. Przebarwienia należy przemyć wacikiem namoczonym w dowolnym przetworze mlecznym i pozostawić na skórze na 20 minut, następnie przemyć twarz letnią wodą. Kwas mlekowy zawarty w produktach powstałych w wyniku fermentacji mleka posiada właściwości rozjaśniające i łagodzące podrażnienia.
- maseczkę z aloesu. Aloes jest powszechnie znaną rośliną ze swoich zdolności łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych oraz rozjaśniania skóry. Na twarz można nałożyć wacikiem sok wyciśnięty bezpośrednio z jego liści, który zmywamy letnią wodą po upływie 15 minut.
Jakie kosmetyki na przebarwienia twarzy?
Środkami do usuwania przebarwień na skórze twarzy, które możemy z powodzeniem stosować samodzielnie w domu, są również dostępne w aptekach i drogeriach specyfiki. Wśród popularnych i skutecznych dermokosmetyków możemy wymienić:
Mesoestetic Cosmelan 2 – krem na dzień i noc wspomagający redukcję przebarwień o różnorodnym pochodzeniu zarówno hormonalnym, jak i posłonecznym. Posiada w swoim składzie aktywne kwasy przyspieszające złuszczanie naskórka, jednocześnie pobudza produkcję kolagenu i odnowę skóry.
Krem do twarzy na dzień i noc D’Alchemy Age Defence Broad Spectrum Remedy – oprócz redukcji przebarwień zwiększa jędrność, gęstość skóry, spłyca zmarszczki, napina skórę. Szczególnie polecany dla cery dojrzałej, wrażliwej i suchej.
Synchroline Thiospot Intensive krem niwelujący przebarwienia, złuszczający naskórek, skutecznie wyrównujący koloryt skóry i zapewniający jej intensywne nawilżenie.
Floslek 30 – krem posiada w swoim składzie Matrixyl składnik wygładzający zmarszczki, zapewniający efekt liftingu, dzięki zawartości filtrów UV oraz pantenolu, witaminy E, masła Shea i ekstraktu z aloesu zapobiega powstawaniu przebarwień.
Farmona krem do twarzy na noc regeneruje i rozjaśnia cerę z widocznymi przebarwieniami różnego pochodzenia, pobudza odnowę skóry i wyrównuje jej koloryt.
Co, gdy domowe sposoby nie pomogą?
Niekiedy domowe sposoby na zlikwidowanie przebarwień nie wystarczą i konieczna będzie wizyta w gabinecie kosmetycznym bądź dermatologicznym. Najpopularniejszymi zabiegami wykorzystywanymi do redukcji przebarwień na skórze są laseroterapie i peelingi chemiczne. Laseroterapia opiera się na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych, natomiast peeling chemiczny wykorzystuje złuszczające i stymulujące do odbudowy skóry właściwości kwasów występujących w większym stężeniu niż w produktach przeznaczonych do samodzielnego stosowania. Innymi zabiegami pozwalającymi na zmniejszenie przebarwień są:
Krioterapia – polegająca na stosowaniu niskich temperatur do zamrożenia, a tym samym uszkodzenia i likwidacji przebarwień, a także mikrodermabrazja- polegająca z kolei na intensywnym złuszczaniu naskórka z wykorzystaniem diamentu lub tlenku glinu. W gabinetach specjalistów można spotkać się również z zabiegami likwidującymi przebarwienia wykorzystującymi fale ultradźwiękowe tj. sonoforezą, jak również z mezoterapią igłową lub bezigłową. Mezoterapia igłowa poprzez nakłuwaną skórę dostarcza środek rozjaśniający, natomiast mezoterapia bezigłowa zapewnia transport środka do naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Ostatecznym rozwiązaniem może być również chirurgiczne usunięcie przebarwienia.
Jeden komentarz
Mi pomaga zimna woda z lodem, przebariwania znikaja