Piękne śnieżnobiałe firany w oknach to wizytówka każdego domu i duma każdej gospodyni. Firanki zapewniają nam intymność, chroniąc przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów, chronią przed kurzem, zanieczyszczeniami i owadami oraz dają nam poczucie przytulnego ogniska domowego. Co jednak zrobić, aby pozostawały śnieżnobiałe i długo cieszyły nasze oczy? Oprócz odpowiedniego przechowywania w szafie, bez dostępu do światła słonecznego, najlepiej w cienkim niebieskim papierze, bardzo ważne jest odpowiednie pranie firan.
Zwyczajowo firany pierze się wraz z każdym myciem okien. Jednakże przyjmuje się, że firany nie powinno się prać rzadziej niż co trzy miesiące. Temperatura prania firan w pralce powinna oscylować między 30 a 40 stopni Celsjusza. Aby firanki nie były nadmierne wygniecione można przed umieszczeniem ich w pralce, włożyć je do specjalnego woreczka do prania tkanin bądź do poszewki. Bęben pralki nie powinien być nadmiernie wypełniony, aby nie powodować zagnieceń materiału i jego ewentualnego zniszczenia.
Jeśli nasze firanki straciły swą śnieżno białość, możemy wypróbować szereg domowych sposobów na to, aby odzyskały swą olśniewającą biel.
Wybielanie firanek sodą oczyszczoną
Jednym ze sposobów na wybielenie firan jest wykorzystanie środka dostępnego w każdej kuchni, a mianowicie sody oczyszczonej. Firanki należy namoczyć w roztworze 10 litrów wody i 500 g sody oczyszczonej i pozostawić na kilka godzin, następnie wyprać firanki. Soda oprócz wybielenia firan da nam efekt zmiękczenia tkaniny.
Proszek do pieczenia i aspiryna na bielsze firanki
Innym sposobem pozwalającym na odzyskanie bieli przez firanki jest ich namoczenie w 5 litrach wody z dodatkiem 1 opakowania proszku do pieczenia. Firanki pozostawiamy w miksturze na 15-20 minut, po czym pierzemy firanki. Podobny efekt da nam namoczenie firan w wodzie, do której dodamy 4-5 rozkruszonych tabletek aspiryny.
Wybielanie amoniakiem
Firanki możemy również wybielić z pomocą amoniaku. Należy do 3 litrów wody dodać 1 łyżkę amoniaku i wymoczyć firanki kilka godzin. Następnie wyprać je w tradycyjny sposób.
Wybielanie firan skorupkami od jajek
Mniej znanym i mniej oczywistym sposobem wykorzystywanym na odzyskanie bieli przez firanki jest wykorzystanie skorupek od jajek. Podczas prania firan w pralce należy do jej bębna włożyć skorupki od jajek w specjalnym woreczku do prania bielizny. Wraz z detergentem wyprać firanki. Sposób niejednoznaczny, ale warty wypróbowania.
Ocet i sól kuchenna
Należy namoczyć firanki przez kilka godzin w roztworze 10 litrów wody z dodatkiem 4 łyżek soli kuchennej i połowy szklanki octu. Oprócz wybielenia firan uzyskamy efekt antystatyczności tkaniny.
Wybielanie firan z wykorzystaniem cytryny
Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy również świetnie nadają się do przywracania bieli firankom. Należy namoczyć firanki w wodzie z dodatkiem soku cytrynowego, im więcej go damy, tym lepszy uzyskamy efekt. Po 20-30 minutach pierzemy firanki, które dodatkowo będą pięknie i świeżo pachniały.
Moczenie w wodzie z Domestosem
Jednym ze sposobów na wybielenie firan jest ich namoczenie w wodzie z odrobiną Domestosu. Następnie należy wyprać firanki bez konieczności dodawania proszku do prania. Firanki będą odświeżone i bielsze.
Co jeśli się nie uda?
Jeśli domowe sposoby na wybielenie firan nie pozwolą nam na uzyskanie satysfakcjonującej nas bieli materiału, możemy skorzystać również z dostępnych na rynku środków chemicznych i detergentów dedykowanych do wybielania firan. Wykorzystując te środki, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż mogą one powodować uszkodzenia włókien materiału i prowadzić do szybszego zużycia się firany.
Czasem zarówno domowe jak i chemiczne sposoby wybielenia firan nie wystarczą. Może okazać się, że firanki są już na tyle zużyte, że żadne sposoby nie pozwolą na odzyskanie ich śnieżnobiałej barwy i konieczne będzie zakupienie nowych.
Jeden komentarz
Ocet i sól, czysci wszystko w domu, nie tylko firanki