Jeszcze kilkanaście lat temu związek pomiędzy starszą kobietą a młodszym mężczyzną budził wiele kontrowersji czy emocji, był wręcz skandalem. Obecnie coraz częściej spotyka się pary, w których różnica wieku jest dość znaczna, nawet o 10 czy 20 lat i, w których to kobieta jest stroną starszą.
Czym kierują się osoby tworzące związek z dużą różnicą wieku?
Kobiety wchodzą w związek z młodszym mężczyzną często z potrzeby zaopiekowania się kimś czy zostania życiową przewodniczką. Imponuje im zainteresowanie młodszego partnera, jest to swoiste potwierdzenie ich atrakcyjności.
Z kolei mężczyzna szuka w starszej partnerce przedłużenia relacji z matką. Często tworzą takie związki mężczyźni introwertyczni czy jedynacy, którzy wychowywali się głównie wśród osób starszych. Starsza kobieta pociąga ich swoją dojrzałością, świadomością swojego ciała i potrzeb, doświadczeniem życiowym. Daje im wsparcie, ciepło, wyrozumiałość większą niż mogą uzyskać u równolatek, a także stabilizację życiową i pewność siebie.
Czy związki takie mają przed sobą przyszłość?
Specyficzny dla par z dużą różnicą wieku może być problem akceptacji takiego związku przez otoczenie. Na pewno łatwiej jest uzyskać społeczne przyzwolenie na taki związek w dużym mieście czy w celebryckim środowisku. Szczególnie bolesne może być nieakceptowanie związku przez rodziny obu stron. Jednakże w takim wypadku każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy mu na własnym szczęściu, czy na opinii otoczenia.
Problemy w związkach z dużą różnicą wieku
Związki z dużą różnicą wieku napotykają na specyficzne problemy dotyczące przykładowo chęci posiadania potomstwa. Często na forach internetowych kobiety zwierzają się z takich problemów i pytają o radę. Jeśli kobieta jest osobą dojrzałą, może nie czuć już potrzeby posiadania dzieci, szczególnie jeśli jest już mamą, natomiast partner może jeszcze chcieć być ojcem i wówczas pojawia się rozbieżność celów. Młodszy partner może wówczas przelać swoje ojcowskie uczucia na dzieci partnerki i zaakceptować je jak swoje potomstwo. Może być to również różnica nie do przezwyciężenia, przeważająca o zakończeniu takiej relacji.
W związkach z dużą różnicą wieku problemem może być upływający czas i nierówne starzenie się partnerów. Dojrzała partnerka może czuć obawy, iż stanie się nieatrakcyjna czy mniej pociągająca dla partnera. Wśród wszechobecnego w dzisiejszych czasach kultu młodości jej niepokój może budzić myśl, iż partner może zainteresować się młodszą kobietą.
Czy oznacza to, iż znaczna różnica w wieku między partnerami skazują taki związek na porażkę?
Oczywiście różnica wieku sprawia, że obie strony mają różne doświadczenia życiowe i pozycję zawodową. Pochodzą z różnych kręgów kulturowych, a więc odebrały odmienne wychowanie, wzorce, mają inne oczekiwania i postawy. Jednakże to inne rzeczy decydują o sukcesie czy niepowodzeniu związku, główną przyczyną nie jest metryka.
Psychologowie podkreślają, że powodzenie trwałości związku młodszego mężczyzny ze starszą kobietą nie zależy tylko i wyłącznie od różnicy wieku między partnerami. Związki takie napotykają na takie same problemy jak wiele innych par. Przede wszystkim decydująca jest dojrzałość emocjonalna i społeczna obu partnerów, umiejętność szukania rzeczy, które ich łączą, a nie dzielą, umiejętność dbania o relację, konstruktywnej rozmowy i rozwiązywania konfliktów na bieżąco. A więc wszystkie elementy, które decydują o powodzeniu każdej relacji, nie tylko tej, w której istnieje rozbieżność w wieku między partnerami. Każdy związek może być szczęśliwy i trwały, a metryka nie jest głównym elementem decydującym o sukcesie relacji.
Jeden komentarz
Ma sens, zobaczcie na wiekszosc sportowcow itp. wszyscy maja starsze kobiety = stabilizacja