Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu optymalna dla funkcjonowania człowieka mieści się w przedziale od 40-60%. Co jeśli poziom wilgotności spada poniżej 40%? Wówczas możemy odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak problemy z zatokami, drapanie w gardle, suchość i przekrwienie oczu, kaszel czy przesuszenie skóry. Najczęściej dolegliwości te pojawiają się w sezonie grzewczym, jednakże alergicy mogą borykać się z takimi problemami cały rok.
Co więc zrobić, aby wilgotność w pomieszczeniu była zachowana na jak najbardziej komfortowym dla nas poziomie? Możemy podejść do problemu, wykorzystując znane, domowe sposoby… powiesić nawilżacz na grzejniku lub zawiesić na nim mokry ręcznik, możemy ustawić pojemnik z gorącą wodą w pokoju, zawiesić mokrą firankę czy zasłonę w otwartym oknie bądź po kąpieli otworzyć na całą szerokość drzwi do łazienki…możemy również skorzystać z bardziej nowoczesnych sposobów technologicznych i zakupić nawilżacz powietrza.
Co to jest nawilżacz powietrza?
Nawilżacz powietrza to urządzenie, którego istota działania polega na zwiększeniu wilgotności pomieszczenia do poziomu optymalnego dla człowieka – odczuwanego przez niego za komfortowy. Prawidłowy poziom nawilżenia powietrza poprawia jakość naszego snu, pozytywnie wpływa na skórę, poprawia koncentrację, a nawet minimalizuje chrapanie. A więc czy warto stosować nawilżacz powietrza? Odpowiedź może być tylko jedna: warto, aby poprawić jakość swojego codziennego życia.
W ofercie rynkowej możemy odnaleźć bardzo szeroki wybór nawilżaczy. Czym więc kierować się przy wyborze konkretnego modelu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać zasadę działania i charakterystykę dostępnych rodzajów nawilżaczy.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Zasada działania nawilżaczy parowych polega na podgrzewaniu wody do 100 stopni Celsjusza za pomocą grzałki, w wyniku czego powstaje para wodna. Niewątpliwą zaletą nawilżaczy parowych jest ich niska cena i fakt, iż do ich eksploatacji przez długie lata nie są wymagane żadne dodatkowe akcesoria czy konieczność wymiany poszczególnych elementów. Poza tym istota działania urządzenia opierająca się na wysokiej temperaturze automatycznie eliminuje problem gromadzenia się bakterii w zbiorniku na wodę. Ten rodzaj urządzenia pozwala również na dodanie kilku kropel olejku eterycznego do wody, a więc może poniekąd działać również jak dyfuzor zapachowy i służyć do aromaterapii. Nawilżacz parowy nie jest jednak pozbawiony wad. Najistotniejszą jest zwiększony pobór zużycia prądu, głośna praca, niebezpieczeństwo poparzenia czy podnoszenie temperatury pomieszczenia.
Zasada działania nawilżaczy ultradźwiękowych
Nawilżacze ultradźwiękowe za pomocą ultradźwięków rozdrabniają cząsteczki wody na mikrocząsteczki, w wyniku czego powstaje chłodna wodna mgiełka bądź para wodna. Możemy w ten sposób schłodzić pomieszczenie. Urządzenia te mają dobrą wydajność, rozumianą jako szybkość nawilżenia pomieszczenia w czasie. Im jest większa, tym szybciej zwiększymy wilgotność w danym pomieszczeniu.
Dzięki wykorzystaniu ultradźwięków nawilżacze te charakteryzują się cichą pracą, jedyną niedogodnością może być niepokój i rozdrażnienie zwierząt, bowiem ultradźwięki są przez nie słyszalne. Niewątpliwą zaletą nawilżaczy ultradźwiękowych jest niski pobór prądu. Jeśli urządzenie posiada zamontowany higrostat (czujnik wilgotności, który automatycznie sprawdza poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu) to praca urządzenia polegająca na jego włączaniu lub wyłączaniu odbywa się bez konieczności nadzoru z naszej strony.
Jeśli nie posiada higrostatu, istnieje ryzyko nawilżenia powietrza na zbyt dużym poziomie, co nie jest bez znaczenia dla zdrowia człowieka. Nadmierny poziom nawilżenia powietrza może skutkować infekcjami górnych dróg oddechowych czy rozwojem pleśni w mieszkaniu. Niekorzystne dla zdrowia jest również emitowanie przez urządzenie białego nalotu powstającego z osadów zawartych w wodzie, który może osadzać się na meblach czy przedostawać się do płuc. Dlatego zalecana jest do stosowania w tym typie nawilżaczy woda destylowana.
Aby zminimalizować ryzyko niekorzystnego wpływu działania urządzenia na nasze zdrowie, minimum co 3 dni należy wymieniać filtry odwapniające i czyścić sprzęt, tak aby nie dopuścić do namnażania się bakterii i wirusów w zbiorniku z wodą, które mogłyby być w prosty sposób w całym pomieszczeniu rozpylone.
Jak działają nawilżacze ewaporacyjne?
Metoda działania nawilżaczy ewaporacyjnych jest uważana za najbardziej naturalny sposób zwiększenia wilgotności powietrza. Urządzenia te wyposażone są w wiatrak zasysający powietrze z pomieszczenia i przepuszczający je przez filtr zanurzony w wodzie. Wpływa to na higieniczność nawilżacza, który dodatkowo oczyszcza powietrze z kurzu i pyłu. Wśród jego zalet należy wymienić dobrą wydajność i małe zużycie prądu. Jego praca nie wpływa na podniesienie temperatury w pomieszczeniu i uważany jest za najbezpieczniejszy dla zdrowia użytkowników. Wadą urządzenia jest jego słyszalna praca, konieczność częstej wymiany mat ewaporacyjnych, a także z reguły wyższa cena.
Jakie zasady stosować, aby praca nawilżacza powietrza była jak najbardziej skuteczna?
Po pierwsze nawilżacz powietrza należy ustawić w odpowiednim miejscu. Najlepiej na stabilnej powierzchni takiej jak podłoga lub blat stołu, jednakże w odległości co najmniej pół metra od ścian i mebli, aby uniknąć ich zawilgocenia i zniszczenia. Nie należy ustawiać nawilżacza zbyt blisko źródeł ciepła, gdyż może to osłabić jego wydajność.
Do nawilżacza wlewamy wodę zdatną do picia wolną od zanieczyszczeń. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych konieczne będzie zastosowanie wody destylowanej, dla pozostałych nawilżaczy można stosować wodę kranową.
Aby nie dopuścić do nadmiernego nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, jak również dbając o swoją wygodę w użytkowaniu nawilżacza, warto byłoby, aby posiadał on higrostat. Czujnik wilgotności, który wyeliminuje konieczność naszego nadzoru nad poziomem wilgotności w pomieszczeniu i będzie samodzielnie sterować pracą urządzenia. Jest to bardzo istotne szczególnie wówczas, jeśli chcemy korzystać z nawilżacza nocą.
Nawilżacz powietrza należy regularnie i dokładnie czyścić, a także wymieniać wszystkie elementy zgodnie z zaleceniem producenta. Zagwarantuje nam to jego bezpieczne użytkowanie. W innym wypadku, jeśli nie będziemy postępować zgodnie z instrukcją i nie będziemy korzystać z urządzenia prawidłowo może mieć on szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Jakie nawilżacze kupić?
W ofercie rynkowej znajduje się bardzo szeroki wybór nawilżaczy powietrza:
Nawilżacz powietrza Philips HU4801 jest urządzeniem wykorzystującym ewaporacyjny rodzaj nawilżenia powietrza. Jest dedykowany do pomieszczenia o powierzchni 25 m2 i stosuje 3 tryby parowania w oparciu o technologię NanoCloud.
Bardzo zbliżony jest do niego model tego samego producenta Philips HU4803/01. Również jest to nawilżacz ewaporacyjny wykorzystujący technologię NanoCloud w 3 trybach nawilżenia i skuteczny w pomieszczeniach o powierzchni do 25 m2. Dodatkowo urządzenie automatycznie monitoruje poziom nawilżenia powietrza i samo dopasowuje wilgotność bądź możemy wybrać poziom nawilżenia samodzielnie na poziomie 40%, 50%, 60%.
Przykładem nawilżacza ewaporacyjnego jest również nawilżacz powietrza Smartmi Pure Evaporative 4L. Urządzenie może skutecznie zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 40 m2, posiada minimalistyczny design i możliwość sterowania jego pracą za pomocą aplikacji.
Z kolej nawilżacz powietrza Xiaomi ZNJSQ01DEM to reprezentant grupy urządzeń ultradźwiękowych wzbogaconych o system jonizacji. Dużą zaletą tego urządzenia jest wykorzystywanie lampy ultrafioletowej do dezynfekcji wody w zbiorniku, a także wyłapywanie zanieczyszczeń w powietrzu poprzez emitowanie jonów ujemnych. Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar to nawilżacz ewaporacyjny dedykowany do dużych pomieszczeń o maksymalnej powierzchni do 50 m2. Urządzenie posiada tryb pracy nocnej oraz umożliwia rozprowadzanie zapachów, do wykorzystania w aromaterapii.
Jeden komentarz
Myśle że nie czy warto – ale obowiazkowo trzeba miec