Święta Bożego Narodzenia… na te słowa wielu z nas ma przed oczami suto zastawiony stół z pięknie pachnącymi potrawami, blask świec odbijający się w śnieżnobiałej zastawie, migoczącą światełkami i pachnącą lasem choinkę, a przede wszystkim ciepło domowego ogniska i grono otaczających nas ukochanych osób. Jak dobrze przygotować się do świąt, aby ten miły obraz nie został zaburzony napiętą atmosferą i stresem związanym z szybko biegnącym czasem?
Co zrobić, aby nie owładnęła nami panika wraz z nieustannie powtarzającym się co roku pytaniem: czy zdążymy ze wszystkim? Należałoby się do świąt solidnie przygotować, aby mogły być spokojne, radosne i wyjątkowe, a nie tylko wyjątkowo nerwowe… Przygotowania takie najlepiej zaplanować tworząc swoisty harmonogram, określający w czasie poszczególne czynności, jakie mamy wykonać.
Miesiąc przed Świętami…
Na miesiąc przed Bożym Narodzeniem warto ustalić miejsce i godzinę kolacji wigilijnej, a także listę gości. Warto byłoby już ich zaprosić, aby uniknąć wszystkich niedomówień i ewentualnych komplikacji związanych z wykluczającymi się planami.
Ważne byłoby także ustalenie świątecznego budżetu, prac domowych i listy planowanych do przygotowania potraw.
Jeśli lubimy wysyłać tradycyjne kartki świąteczne, to również jest dobry moment na ich wybranie, zakupienie i wypisanie.
Miesiąc przed świętami to także odpowiedni czas na spisanie pomysłów na świąteczne prezenty. Najlepiej byłoby zakupić je wcześniej, aby uniknąć kolejek, galerii obleganych przez klientów czy niebezpieczeństwa wykupienia towaru, na którym nam akurat zależy. Poza tym wcześniejsze zakupienie prezentów pozwala nam zaoszczędzić wiele czasu, który możemy przeznaczyć na inne przygotowania, chociażby na pomysłowe zapakowanie upominków.
Trzy tygodnie przed Świętami…
To optymalny czas na konkretne i ostateczne ustalenie świątecznego menu. Wówczas sporządzamy listę zakupów, jednocześnie przeglądając będące w naszym posiadaniu zapasy i przyprawy.
Można wówczas przymierzyć się do pierwszych zakupów żywnościowych, wybierając produkty z długimi datami przydatności do spożycia. Warto także zrobić przegląd artykułów chemii gospodarczej i uzupełnić ewentualne braki. Towary te przydadzą nam się przy okazji świątecznych porządków.
Jest to również dobra chwila na dokonanie przeglądu świątecznych ozdób i dekoracji i ewentualne dokupienie choinkowych światełek czy bombek. Te same czynności należy wykonać w stosunku do świątecznej zastawy, obrusów czy szkła. Należy upewnić się, czy posiadamy odpowiednią ich ilość w stosunku do liczby zaproszonych gości, a także sprawdzić, czy posiadane przez nas talerze, czy sztućce nie są zniszczone i nie wymagają wymiany. Należy również ustalić, czy posiadamy, adekwatną do liczby gości, ilość krzeseł i przemyśleć ewentualny sposób ich pozyskania.
Trzy tygodnie do świąt to także najlepszy moment na zakup ostatnich prezentów czy wysłanie kartek świątecznych, a także ostatni dzwonek na wizytę u fryzjera i kosmetyczki!
W tym czasie warto także rozpocząć przedświąteczne porządki. Zaczynamy od prac najtrudniejszych, wymagających największego nakładu pracy i czasu. Na pierwszy ogień powinno pójść mycie okien wraz z praniem firan i zasłon. Warto także uporządkować zawartość szaf, odsunąć meble od ścian i je umyć. Pranie dywanów, kocy, poduszek, wymiana pościeli czy dokładne umycie łazienek to także czynności, które możemy wykonać w tym czasie. Jest to także dobra chwila na przygotowanie strategicznego miejsca w naszym domu do wykonania wszystkich zadań specjalnych, a mianowicie kuchni. Nie należy zapomnieć o wyczyszczeniu piekarnika, kuchenki mikrofalowej czy przetarciu lodówki, tak aby bez niepotrzebnego marnotrawienia czasu swobodnie przystąpić do pracy przy kuchennym blacie.
Dwa tygodnie przed świętami…
Możemy zerknąć na ubrania, jakie zamierzamy założyć, siadając przy wigilijnym stole. To czas by je odświeżyć, bądź zakupić nowe.
Jest to również odpowiedni moment na pierwsze dekorowanie domu. W zależności od przyjętych zwyczajów w naszej rodzinie możemy zawiesić dekoracje na balkonie, w oknach, a niektórzy ubierają już nawet choinkę.
Dwa tygodnie przed świętami możemy przystąpić do pieczenia pierników czy ciastek świątecznych, jak również do przygotowania niektórych potraw, szczególnie należy wziąć pod uwagę te, które dobrze znoszą mrożenie. Swobodnie możemy wcześniej ulepić pierogi czy uszka, upiec krokiety, ugotować bigos, a następnie je zamrozić. Także zakwas na barszcz czerwony może być przygotowany wcześniej, a następnie przelany do butelek czy słoików i przechowywany w lodówce nawet przez kilka miesięcy. Potrawy, które możemy przyrządzić szybciej to także śledzie do słoików w occie i oleju.
Przed samymi Świętami…
Jest to ostatni moment na ostateczne ogarnięcie mieszkania, a więc wytarcie kurzy, odkurzenie i umycie podłóg, a także na ostatnie zakupy świąteczne produktów żywnościowych.
Święta mają także swój wymiar religijny, jeśli jesteśmy praktykującymi katolikami, warto pamiętać o przedświątecznej spowiedzi, a także zakupieniu opłatka i sianka na wigilijny stół.
Na jeden do dwóch dni przed świętami przystępujemy także do pieczenia mięs, ciast, przyrządzamy rybę po grecku.
W sam dzień Wigilii smażymy karpia, nakrywamy stół, przygotowujemy sałatkę warzywną, ale też koniecznie pamiętamy o rozmrożeniu pierogów czy uszek.
Postępując według wytyczonego przez siebie harmonogramu zadań, mamy większą szansę na spędzenie Świat Bożego Narodzenia w spokoju i miłej atmosferze.
Jeden komentarz
Pierwszy raz w zyciu wyjechalam na swieta, wszystko gotowe zero zmartwien zakupow, to byly najlepsze swieta